Jak położyć tapetę? Poradnik krok po kroku

1. Przygotowanie podłoża

Podłoże musi być czyste, gładkie, trwałe i wolne od nierówności.

''


2. Nowy tynk - co robić?

Podłoże musi być wizualnie jasne i suche. Z reguły następuje to po sześciu tygodniach od nałożenia tynku. Jeśli są wątpliwości czy podłoże jest suche, należy powierzchnię (ok. 50 x 50 cm) zakleić folią oraz taśmą klejącą na ok. 12 godzin. Jeśli po tym czasie pod folią wytworzy się wilgoć, wówczas pomieszczenie musi być przez jakiś czas dobrze wentylowane.

Nowy tynk jest podłożem silnie chłonnym, dlatego też należy je przed tapetowaniem zagruntować. Przy gładkim podłożu stosuje się np. "METYLAN Tapetenkleister" firmy Henkel a przy lekko chropowatym podłożu - np. produkt "TAPETRA Feinmakulatur" firmy Henkel. Gładkie powierzchnie betonowe (sufity i in.) powinny zostać przed tapetowaniem zagruntowane środkiem "ASSIL P." firmy Henkel.

''


3. Odpowiednie narzędzia – połowa sukcesu


4. Przycinanie

Tapety prosimy najpierw sprawdzić pod kątem numeru artykułu, numeru serii, wzoru i koloru. Następnie wymierzamy długość pasa: wysokość pomieszczenia plus 5-10 cm dodatkowo " na zapas". Przy wzorach niewymagających dopasowania, wszystkie pasy tnie się tak samo i odcina z rolki.

''  ''  ''  ''

W przypadku wzoru wymagającego prostego dopasowania, wszystkie pasy są takie same - w celu przycięcia wzory układa się na siebie.W przypadku wzorów z przesunięciem, wzór przesuwa się o co drugi pas tapety o połowę wzoru - wtedy co drugi pas tapety jest identyczny.

Ważne jest, aby tapety były rozwijane tylko w jednym kierunku!


5. Nakładanie kleju, składanie i namaczanie

W zależności od rodzaju tapety, należy stosować np. klej "METYLAN Tapetenkleister" lub "METYLAN SPEZIAL Tapetenkleister" firmy Henkel. Przy obróbce za pomocą urządzenia do klejenia, stosuje się specjalny klej "METYLAN do urządzeń" firmy Henkel.
To jaki jest właściwy rodzaj kleju, dowiedzą się Państwo z wkładki umieszczonej w rolce Rasch.

''  ''  ''  '' 

Zasadniczo obowiązuje zasada: klej musi być gruntownie rozprowadzony i nasiąkać przez odpowiedni czas.

''  '' 

Na wszystkie pasy tapety należ rozprowadzić równomiernie klej, w stosunku 2/3 do 1/3, złożyć i następnie zrolować. Zwrócić uwagę na wystarczający i równomierny czas nasiąkania wszystkich pasów, jak podano na wkładce do rolki.
Jest to bardzo ważne ze względu na odpowiednie dopasowanie tapety do ściany.


6. Przyklejanie

Zaczyna się zawsze „ze światłem“ czyli przy oknie. Każdy pierwszy pas należy wypoziomować za pomocą pionu i poziomicy, tak aby następne pasy były równo układane.

Pas tapety powinien być kładziony z mały nadmiarem na suficie, tak aby możliwe było wyrównanie ew. istniejących różnic wysokości.

''  ''  ''

Pasy przycisnąć w celu usunięcia pęcherzyków powietrza, przycisnąć za pomocą miękkiej szczotki do tapetowania lub rolki gumowej od środka do boków. W razie potrzeby podkleić szew.

Plamy kleju natychmiast delikatnie usunąć zwilżoną gąbką lub ścierką, nigdy ich nie pocierać i nie przecierać.

''  ''  ''

Podczas suszenia unikać silnego grzania i przeciągu, w przeciwnym razie szwy mogą się poodklejać.


7. Zakończenia

W celu czystego wykonania zakończeń na suficie i listwie podłogowej zastosować szynę do obcinania krawędzi. Specjalnie ukształtowany profil umożliwia dokładne dopasowanie i wyrównanie różnic wysokości. Poza tym, przy stosowaniu tej metody podłoże nie zostaje uszkodzone i ostrze nożyka pozostaje długo ostre.

''  ''  ''


8. Rogi

Duże szerokości pasów nie powinny być nigdy tapetowane „przez róg”.

Nadkład powinien wynosić tylko 1-2 cm i powinien zostać wielokrotnie nacięty.

''  ''  ''  ''

Pozostały pas powinien zostać na nowej ścianie ponownie wypoziomowany i przykładany na nowo.


9. Nisze okienne

Wypoziomowany pas tapety układa się przy oknie w taki sposób, ze nadkład sięga „za róg” aż do ramy okna (plus dodatek). Następnie tapeta jest nacinana na wysokości parapetu, tak aby nadkład można było założyć w niszę. Naddatki przy ramie okna i przy parapecie odcina się. Następnie tapetuje się powyżej i poniżej okna; po drugiej stronie okna postępuje się dokładnie w ten sam sposób.

''  ''


10. Drzwi

W przypadku drzwi, tapetowanie wykonuje się zasadniczo z jednej strony, nigdy z obu. Pas tapety jest na wysokość dzielony poziomą górną krawędzią ramy drzwi. Wzdłuż pionowej krawędzi zewnętrznej ramy drzwi tapetę dociska się i odcina naddatek. Naddatek powyżej ramy drzwi jest dopasowywany i tak samo docinany.

''  ''


11. Kaloryfery

Zaleca się, aby tapetowanie wykonać ze wszystkich stron 10-20 cm za kaloryferem. Jeśli pasy tapety mają w całości znajdować się za kaloryferem, wówczas pas tnie się na paski o szerokości 10 cm i dociska wąską rolką od góry, pod żeberkami.

''  ''

Lepiej jest jednak pomalować ścianę pod kaloryferem farbą gruntującą.


12. Gniazdka i wyłączniki

Przed wykonaniem prac przy gniazdkach i wyłącznikach, należy koniecznie odłączyć prąd. W każdym wypadku należy używać izolowanego wkrętaka, idealny jest próbnik napięcia. Za pomocą próbnika napięcia należy skontrolować, czy prąd rzeczywiście został odłączony.

Najpierw zdejmuje się obudowy gniazdek i wyłączników, aby możliwe było tapetowanie „pod obudową”.

Pas tapety układa się po prostu na gniazdka i wyłączniki (bez brania pod uwagę ich położenia). W przypadku gniazdek najpierw przyciska się ręką przez tapetę styki uziemienia. W przypadku wyłączników tapetę nacina się najpierw na krzyż.

Po wyschnięciu kleju, nożykiem uniwersalnym wycina się element gniazdka lub wyłącznika. Wycięcie nie może być przy tym większe niż rama metalowa, tak by obudowa w wycięciu było całkowicie zakryta.

''  ''  ''  ''

Następnie mocuje się obudowy. W ten sposób uzyskuje się w pełni bezszwowe połączenie tapet w tych miejscach.


13. Sufit

Po zaznaczeniu pierwszego pasa tapety, tapetę układa się ze światłem w kierunku okna. Sufit najłatwiej się tapetuje wraz z drugą osobą. Gdy jedna osoba przykłada pas tapety i go dociska, druga osoba przytrzymuje pozostały, jeszcze złożony pas za pomocą miotły.

''  ''  ''  ''


14. Klejenie borderów

Przy klejeniu bort rozróżnia się dwie metody:

W przypadku tapet gładkich pozycja bort jest zaznaczana wcześniej i klejona na tapetę. Nałożyć tutaj należy "BORDÜRE Spezialkleister" i bezpośrednio przykleić.

''  ''

W przypadku tapet o silnej strukturze, najlepiej jeśli borty będą przyklejane bezpośrednio do ściany i następnie doklejone tapety u dołu i u góry. Do czystego obcinana naddatków używa się szyny do docinania krawędzi. Do klejenia bort stosuje się klej "BORDÜRE Spezialkleister" w sposób, który został wyżej opisany.


15. Obróbka tapet z włókniny

Tapety z włókniny Rasch wyróżniają się lekkością i szybkością obróbki.

Do obróbki zalecamy markowy klej do tapet z włókniny. Klej należy dokładnie wymieszać i odpowiednio długo pozostawić do napęcznienia.
Klej po napęcznieniu, rozprowadza się po prostu zwykłą rolną bezpośrednio na ścianę lub sufit.

''  ''  ''  ''

Następnie suchy i przycięty pas przykłada się do uprzednio powleczonej klejem ściany lub sufitu (w przypadku tapet z włókniny nie ma rozciągania ani kurczenia się). W przypadku rogów, zakończeń i kaloryferów postępujemy w opisany w poprzednich rozdziałach sposób.

Tapetowanie tapetami z włókniny  to pestka!